Barbaros’un hemen güneyinde Pirenlik olarak bildiğimiz yer aslında bir fundalık. Daha genel ismiyle püren olarak bilinen bu çalılık alan, bulunduğumuz coğrafyadaki en karakteristik fundalık alanlardan biridir. Çoğumuz için pek de dikkat çekmeyen bu bitki örtüsü, çok uzun bir süreçte oluşan değerli bir habitat niteliğindedir. 

Barbaros Köyü fundalık alanı
Pirenlik: Köyümüzün fundalık alanı

Funda olarak bilinen bitkilerin birçok türü 0.2-1.5 m. boyutları arasında çalı formundadır. Erica arborea ve Erica scoparia türleri ağaç olarak adlandırılır ve 6–7 m. boyutlarındadır.

Her mevsim yeşil yapraklı olan funda, bahçe süslemesinde tercih edilmekte ve kurutulmuş dikensi yaprakları mutfakta kullanılabilmektedir. 600’ü aşkın alt türün anavatanı Güney Afrika’dır. Yaklaşık 70 alt tür ise Afrika’nın diğer bölgelerinde, Akdeniz havzasında ve Avrupa’da yetişmektedir.

Fundalar, birçok kelebek türü için yaşamsal öneme sahiptir. Bu kelebeklerin larvaları sadece funda ile beslenmekte ve büyümektedirler.

“insan işgali ve yapılaşma baskısı altındaki doğal çevremiz bugün herzamankinden daha hassas “

Sonbaharın ilk yağmurlarından sonra pembe ve mor çiçek açan köyümüzün güneyindeki bu fundalık alan Ekim-Kasım aylarında tam bir renk cümbüşüne dönüşür. Geçmiş yıllarda çok daha geniş bir alanı kaplayan pirenlik olarak bildiğimiz bu fundalık alan, çam ağacı popülasyonunun artması, alandaki insan faaliyetleri, yangın söndürme uçakları için yapılan hava alanı gibi nedenlerle küçülmüştür.

Barbaros Köyü fundalık alanı
Pirenlik: Köyümüzün fundalık alanı

Geçmiş yıllarda köye yakın bir mesafedeki bu bitki östüsü, av köpeği ile tavşan avı için en popüler alan idi. O dönemlerde fundalar daha boylu ve sık idi. 

“elimizden kayıp giden ve geri gelmesi olanaksız doğal değerler için ne yapabiliriz?”

Oluşması için çok uzun yıllar gerektiren bu nadir habitat varlığını ne kadar devam ettirebilir? Bunu, fundalığa insanların vereceği önem ve öncelik belirleyecek. Günümüzde bu konuda çok da umutlu bir tablo yok. Ama belki bireysel bilinçlenme ve farkındalık ile bu fundalık gibi değerlerimizin yok olmasını biraz daha geçiktirebilir belki de kurtarabiliriz. 

Barbaros Köyü fundalık alanı
Pirenlik: Köyümüzün fundalık alanı

Çiçek açtıkları dönemde doğa fotoğrafçılı için çok güzel ve ender görülen görsel bir şölen haline gelen pirenlik, kısa doğa yürüyüşleri için de Köyümüze çok uygun bir konumda bulunmakta.

Barbaros Köyü fundalık alanı
Pirenlik: Köyümüzün fundalık alanı