Barbaros Oyuk (Korkuluk) Festivali

Katmer

Türkiyede ilk defa düzenlenen korkuluk temalı Barbaros Oyuk (Korkuluk) Festivali'miz Urla Belediye Başkanı Sn. Sibel Uyar'ın da katılımıyla kortej eşliğinde 3 Haziran günü başladı ve 5 Haziran Pazar günü sona erdi.

Barbaroslular, köylerinin kaybolmaya yüz tutan tarımsal, kültürel ve geleneksel değerlerini canlandırmayı hedefleyen sıra dışı bir festival hazırlığına giriştiler ve ilki 3-4-5 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Festival, belki de ülkemizde düzenlenen ilk “temalı festival” olma özelliğine sahip.

Yöresel adı “oyuk” olan ve tarlaları korumak amacıyla kullanılan korkuluk, festivalin simgesi olarak belirlendi. Böylece etkinliğin adı da Barbaros Oyuk Festivali olarak anılıyor. Simgeye yüklenen anlam, ürünü korumanın ötesinde, gelenekleri, çevreyi ve kültürel değerleri koruma olarak genişletiliyor.

Festivalde yapılan ilgi çekici etkinlikler ve düzenlenen yarışmalar ile kaybolan değerler üzerinde farkındalık yaratmak, üretimi artırmak ve Barbaros’u markalaştırmak amaçlanıyor. Dolayısı ile yerli halkın kalkınarak, köyden kente göçün durdurulması ve genç nüfusun geri dönmesi hedefleniyor.

Festivalin sürdürülebilir olması, öncelikli stratejik hedef olduğundan, düzenlenen her festivalin kalkındırmaya yönelik kalıcı izler bırakmasına özen gösterileceği belirtiliyor. Tarımsal, kültürel ve geleneksel varlıkların markalaştırılması konusunda uzman çözüm ortaklarından yardım alınıyor.

Urla Belediyesi ve Batı Urla Köyleri Derneği’nin desteklediği festivale beklentinin üzerinde bir katılım oldu.

Festival etkinlikleri; yarışmalar, sergiler, gösteri ve aktiviteler olmak üzere üç gruptan oluştu.

Yarışma kategorisinde: Oyuk, bahçe – avlu ile yöresel tatlar yer aldı.

Sergi kategorisinde: Kırkyama, resim, fotoğraf, çeyiz ve bonsai yer aldı.

Gösteri ve aktiviteler kategorisinde: Avlu ve kapı önü, çocuklarla oyuklar, köy lokantası, kına gecesi, el işleri satışı ve tanıtım standları yer aldı.

Barbaros Oyuk (Korkuluk) Festivali'miz ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. İnanılmaz bir özveri ile geceli gündüzlü çalışarak kısıtlı süre içinde kısıtlı olanaklarla festival organizasyonunu yöneten ve gerçekleştiren tüm komite üyelerini ve komite başkanı Demet Hanım'ı gönülden tebrik ederiz. Destek veren ve Barbaros'a inanan(!) herkese sonsuz teşekkürler...

 
   
   

Buradasınız: Anasayfa Kültür-Sanat Barbaros Oyuk Festivali Barbaros Oyuk (Korkuluk) Festivali