Barbaros Köyü

Barbaros KöyüYazın, sıcaktan dışarıya çıkmak istemez, saatin akşam beş olmasını beklersiniz denize kaçmak için. Yanınıza bir karpuz, yarım kilo da keçi peyniri almayı unutmadan…

Kışın, dışarıda yağan yağmurun sesini dinlerken, zeytin odunu ile yanan fırınlı sobada pişen çalkamanın kokusunu içinize çektiğinizde, bütün gün avda koşarken ya da mantar ararken hissettiğiniz yorgunluğu bir nefeste atıverirsiniz.
İşte, Urla’nın şirin ve yaşanası köyü Barbaros…

İçinde bulunduğumuz bilgi ve iletişim çağının da etkisiyle pek çok yerde olduğu gibi hızlı bir kültürel değişim süreci geçirmekte olan Barbaros da maddi ve manevi olarak geleneksel yapısını giderek yitirmekte. Bu aşamada Barbaroslular olarak bize düşen görev, kaçınılmaz olan bu değişim sürecinde maddi ve manevi kültürel değerlerimizi koruyarak onları bu değişim süreci içinde her konuda itici gücümüz haline getirmek.

Tüm geleneksel zirai etkinliklerin yeteri kadar kazanç sağlamaması nedeniyle, eğitim ve çalışma amaçlı göçün hızlı bir şekilde devam etmesi, köydeki genç nüfusun giderek daha da azalmasına neden olmakta. Her geçen gün, emekli olup da köye yerleşen eski Barbarosluların sayısı artmakta. Bu anlamda giderek emekliler köyü olmaya başlayan Barbaros, son yıllarda büyük kentlerden gelip ovadan tarla satın alarak kır evi, dağ evi yapan doğa aşığı aileler için de bir çekim merkezi haline geldi.

Köyün, otobana 5 km. gibi yakın bir mesafede olması, arabası olan biri için İzmir’e yarım saatte gidebilmesi anlamına geliyor. Bu da, tertemiz doğanın içinde yaşayarak, büyük şehirden kopmadan bir hayat anlamına geliyor. Tüm bu olanakları sunan Barbaros, hiç sorunu olmayan bir köy de değil elbette. Kendi olanaklarıyla ve bulduğu desteklerle sorunlarını aşmaya çalışan, taşıdığı kültürel özelliklerini bir atılım unsuru haline getirmeyi bekleyen Barbaros, insanlarıyla ve doğasıyla, kültürüyle her daim dingin, modern, şirin bir Urla köyü.

Buradasınız: Anasayfa Köyümüz