Birgi'de taş ocağı

Birgi'de taç ocağına hayır!

Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün izni ve ‘200808418 ruhsat numarası’ ile Birgi Köyü Çipinoz Boğazı mevkiinde açılması planlanan Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi havzamızda büyük bir kaygı ve tepki ile karşılandı.

Birgi Köy yerleşik alanının 950m kuzeyinde,100 hektarlık alan için ruhsat alan şirket, 20 hektarlık alanda kırma, eleme tesisi yapmayı planlıyor. Tesisin faaliyete geçmesi halinde sadece Birgi Köyü’nü değil tüm civar köyleri, tarım alanlarını, zeytinlikleri ve ormanları olumsuz yönde etkileyeceği öngörülüyor. Ayrıca bölgede kurulması planlanan tarım ve turizm işletmelerinin faaliyetlerini etkileyeceğini, dolayısı ile bu tesislerin bölgeye sağlayacağı istihdam olanaklarının ortadan kalkmasına sebep olacağı değerlendiriliyor.

Bu nedenlerle taş ocağının açılmasını engellemek adına harekete geçen havza sakinleri 12 Nisan Pazar günü Birgi Köyü’nde bir eylem yaptı. Düzenlenen eyleme, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Birgi’den ve civar köylerden gelen halk ile bazı sivil toplum örgütleri katıldı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  Büyükşehir Belediyesi olarak Yarımada Bölgesi’ndeki kırsal kalkınmayı destekleyici, Yarımada Stratejik Planı’na bağlı projeleri hayata geçirmek üzere olduklarını ifade etti. Bölge halkına seslenen Kocaoğlu, “Biz her zaman yanınızdayız ancak bu taş ocağının açılmasını siz önleyebilirsiniz. Sizin kararlılığınız karşısında hiçbir güç duramaz” diye konuştu.

Urla Belediye Başkanı Uyar, yaptığı konuşmada kırsal kalkınmaya verdikleri önemi belirterek “Amacımız, yaşadığımız çevreye sahip çıkabilmek, sahip çıkarken bozmamak ve kırsal kalkınmayı desteklemektir. Sonuna kadar bu işin arkasındayız. Takipçisi olmaya da devam edeceğiz” dedi.
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise, taş ocaklarına, rüzgar enerjisi santrallerine, balık çiftliklerine karşı olmadıklarını, bunların usulsüz, kaidesiz ve hukuki olmadan verilen ruhsatlarına karşı olduklarını savundu.

Taş ocağı olarak planlanan alanEyleme katılan halk, konuşmaların ardından taş ocağının kurulacağı yere kadar yürüdü.

Bölge halkı, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve şirket yetkililerinin taş ocağı hakkında yapacakları bilgilendirme toplantısında büyük bir katılım sağlayarak taş ocağının kurulmasına duydukları tepkiyi dile getirmeyi planlıyor.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, Bilgilendirme toplantısı, yeri ve tarihi ile ilgili duyurusu şöyle;

"11.04.2015

İZMİR ili URLA ilçesi sınırları içerisinde HIZIR KAPTAN tarafından yapılması planlanan 200808418 RUHSAT NO’LU KALKER OCAĞI VE KIRMA ELEME TESİSİ projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 02/07/2015 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya İZMİR Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve İZMİR Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur."

 

Duyurunun linki:
http://www.csb.gov.tr/iller/izmir/index.php