Çanakkale Şehitlik Heykelimiz

Katmer

Çanakkale Savaşı'nda Barbaros Köyü'nden şehit olanların bilinen adlarının yazılı olduğu mermer levha köy meydanında Atatürk büstü ile birlikte dururdu yıllardır.

Köyün girişinde yeni yapılan park alanında yeni bir şehitlik heykeli ve altına da şehitlerimizin isimlerinin yazılacağı yeni ve büyük bir mermer levha yapımı fikri gündeme gelmiş ve bunun için bir sponsor bulunmuştu. Projenin asıl güzel tarafı ise Çanakkale Şehitlik Heykeli'ni yapacak olan kişinin Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu köylümüz Oğuz Kocaoğlu olmasıydı.

Oğuz Kocaoğlu, bu projeyi büyük bir heyecan ile kabul etmiş ve aynı heyecan ve sorumluluk duygusu ile İstanbul'daki atölyesinde tamamlamış ve heykel Barbaros'a getirilerek parkta hazırlanan yerine dikilmiştir. Tam da 18 Mart 2014 günü düzenlenen heykelin açılışına Kültür Müdürlüğü'nden yetkililer ve çok sayıda Barbaroslu katılarak çoşkulu bir tören düzenlenmiştir.

Çanakkale Şehitlerimize yakışır bir heykele sahip olmanın gururunu yaşatan Barbaroslu Oğuz Kocaoğlu'na sonsuz teşekkürler...


 
 
Buradasınız: Anasayfa Haber Haber Kategorileri Barbaros Haberleri Çanakkale Şehitlik Heykelimiz