Başköy Çeşmesi ve Değerlerimiz

Eip

Günümüzden yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanan prehistorik tarihi bulunan "Barbaros Başköy Höyüğü" nedeniyle bir bölümü "1. Derece Arkeolojik Sit Alanı" ilan edilen Başköy'deki eski çeşmemize bahar temizliği yapıldı.

Çeşmenin kendisi değil ama, akan su, çok büyük olasılıkla en eski dönemlerde de kullanılıyordu. Hatta denilebilir ki, Başköy'de tarihsel yerleşimlerin bulunması, burada bulunan kaynak suyu ile ilişkilidir.

Çeşmenin çevresinde ve yalaklarında büyüyen saz ve otlar elbirliği ile temizlendi. Temizlik öncesi halini bir üyemiz galerimizde paylaşmıştı. Çevredeki her türlü canlıya sıcak yaz aylarında hayat veren, yaz kış akar özellikteki bölgedeki tek içilebilir su kaynağı olan Başköy Çeşmesi, köyde son dönemlerde olduğu gibi orjinalliği bozularak yapılan "eski yapı tamiratları" gibi değil, "olduğu gibi" korunmalı. Temas ettiği her eski yapıyı mahveden beton harçtan uzak tutmalıyız çeşmemizi. Bir tamiratın yapılması söz konusu olacak ise de bu tamiratın, yapının eski malzemesi ile özdeş (aynı tip taş ve aynı kireç sıva, vb.) ile yapılması çok ama çok önemli.

Olduğu gibi, aslına sadık kalınarak koruma anlayışı bu günlerde çok büyük önem taşımakta. Köyün mimari, tarihsel, görsel niteliği açısından koruma anlayışı "yenileme" şeklinde değil, "olduğu gibi" korunma anlayışı ile ele alınmalı. Köyün tüm kimliği, eski yapıları ve görsel imajı ancak bu anlayış ile hareket edilirse korunabilir. Bu görsel orijinalliği yok ederseniz Barbaros diye bir şey kalmaz. Bu nedenle, köyde yapılan her türlü yenileme ve tamir etme işleri çok titiz ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Bu konu, muhtarlık eliyle yapılan tüm işlerde çok daha büyük önem taşımaktadır.

Örneğin, köy meydanındaki eski çeşme asla yok edilmemeliydi. Köy kuyuları kesinlikle aslına sadık kalınarak onarılmalıydı. Yeni yapılan her şey "doğru" ve "güzel" değildir. Hele söz konusu olan yüzlerce yıllık kültürel miras ise...

 

Başköy Çeşmesi Temizlik sonrası çeşme ve yalaklar
Yalakların içinde bir semender ... ve kahraman ekip!
 
 
Buradasınız: Anasayfa Haber Haber Kategorileri Barbaros Haberleri Başköy Çeşmesi ve Değerlerimiz