Katmer keyfi

Katmer

Köy yaşamının vazgeçilmez lezzetlerinden katmer, hepimizin çocukluk anılarının en bilindik tatlarından olmalı. Köy lor peyniri, harımda yetişen maydanoz ve soğan ve de köy değirmeninde sıkılan zeytin yağında pişirilen katmerler...

Sabah erkenden kalkar anneler ya da anneanneler, babaanneler. Kahvaltıya yetiştirilir mutlaka katmerler. Hem kolay, hem de sıcak sıcak doyulmaz tadı olan katmer, genellikle aniden gelen misafirler için de bir kurtarıcı kolay yemektir köyde.

Bir kilo beyaz buğday ununa az miktarda zeytin yağı ve yoğurt, bir çorba kaşığı sirke, az miktar tuz konur. Yoğurmak için una yeteri kadar su eklenir.

İç malzemesi olarak kıyılmış kuru soğan ve maydanoz ile lor bir kapta karıştırılır. 

Birazcık pek şekilde yoğurulan hamurdan yumruk kadar parçalar oklava ile bir büyük tepsi kadar açılıp üzerine zeytin yağı akıtılır ve elle tüm yüzeye dağıtılır. Rule yapılarak iri lokum boyutunda kesilir. Daha sonra her biri daire şeklinde tekrar oklava ile açılır ve yarısına gelecek şekilde bir çorba kaşığı iç konularak D harfi şeklinde diğer yarısı üzerine kapatılır. Parmak uçları ile bastırılarak yapıştırılır.

Demir tavaya, katmerler içinde yüzecek kadar bol zeytin yağı konur. Ocak alevli şekilde açılarak yağdan duman çıkmaya başladığında katmerler tavaya konur ve hafif pembeleşinceye kadar kızartılır. Katmerler, yağ ne kadar bol olursa o kadar çabuk kızarır ve az yağ emerler. Çok çabuk kızardıkları için pembeleşme anını kaçırmamak için tavanın başından ayrılmamak gerekir. Yanına da isteğe göre keçi peyniri ve güzel bir demli çay ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.