Bir zamanlar Barbaros

Donatan Harman Yeri

Köyümüze kütüphaneyi yaptıran Nejdet Bey'in kızı tarafından 1980'li yıllarda Barbaros'ta çekilen slayt (dia) fotoğraflar taranmış olarak epeyce bir süre önce site yönetimine ulaştırılmıştı. Bu slayt taramalarını şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Fotoğrafların taranmış orijinal halleri oldukça kötü durumda olmasına karşın, Photoshop programı ile epeyce bir süre uğraşarak daha iyi duruma getirmeye çalıştık. 1970'li yılların sonu ile 1980'li yılların başlarında çekilmiş olabileceğini düşündüğümüz fotoğraflar aslında Barbaros Köyü'nün dışarıdan yabancı gözü ile nasıl göründüğünü göstermesi açısından bizce çok ama çok değerliler. Pek çoğumuzu gençlik veya çocukluk yıllarına götüren bu fotoğrafları müzik eşliğinde slayt olarak da izlenebilir hale getirmeye çalışıyoruz.

Toplamda 60 adet kadar olan fotoğrafların 52 adetini altlarına bir iki satır yazı ile şimdilik buradan izleyebilirsiniz. O dönemdeki mutlu Barbaros yaşantısını yansıttığını düşündüğümüz bu fotoğraflarda, belli yaşın üstündeki herkes geçmiş anılarından bir şeyler bulabilir. O günlerin kendine has bir güzelliği varmış. Bu fotoğraflara bakınca, bozulan sadece çevresel görünüm değil, insan ilişkileri ve yaşamın kendisi de sanki...