Başköy Yürüyüş Parkuru

Katmer

En önemli değerlerin hemen yakınımızda olduğunun en güzel örneklerinden biri Başkoy... Kimimizin çocukluğundan beri bildiği, kimimizin ilk defa gördüğü bir mekan olsa da kesin olan buranın büyülü bir yer olduğu. Görmek için hafta sonu bir gününüzü ayırabileceğiniz, Barbaros'un gezilesi doğal mekanlarından sadece biri.

Yürüyüşe başlamadan önce köy meydanındaki kahvelerden istediğiniz birinde kahvaltılık olarak getirdiklerinizi çay ile birlikte yerken, köylülerden de Barbaros ile ilgili bilgiler almaya başlayabilirsiniz.

Barbaros, yerel bir Batı Anadolu köyü. Geçmişine ilişkin anlatılanlar yaşlı kuşağın belleğinin de ötesine gidiyor. Eski Cami Avlusu'nda bulunan mezar taşlarında yazılan tarihlere bakılırsa 3-4 yüz yıl eskiye uzanan geçmişi söz konusu Barbaros'un. Ama bölgenin tarihsel ve arkeolojik geçmişine bakarsanız en azından 5-6 bin yıllık bir süreçten söz etmek gerekir. Bu tarihsel geçmişin tescillenmiş adı Başköy (Tepeüstü) Höyüğü. Prehistorik bir yerleşim Başköy. Henüz metalin, paranın kullanılmadığı, taş aletlerin en yüksek teknoloji sayıldığı kadim dönemlere ait bir yerleşim.


Köy meydanından yaklaşık 2.5 km. bir mesafede bulunan Başköy'deki prehistorik (tarihöncesi) höyük, İzmir I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Koruma Kurulu tarafından I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek tescillenmiş bir alan. Höyük alanı aslında tam da Başköy bağlarının olduğu nokta. Prehistorik bir yerleşimin özelliği olarak yüzeyde herhangi bir kalıntı izi görülmese de doğal manzara, temiz çam ormanı ve keyifli bir yürüyüş parkuru olarak keşfedilmeyi bekliyor.

Başköy

Mustafa Amca'nın ya da Süleyman'ın bakkall dükkanından eksik erzak veya suyunuzu aldıktan sonra Donatan Harmanyeri'ne çıkarak yürüyüşe başlayabilirsiniz. Yaklaşık 4-5 km kadar bir mesafede hem spor yapmış hem de çam ormanı havası solumuş olarak zinde bir şekilde köye döndüğünüzde bir yorgunluk kahvesi veya yeni dem bir çay sizi bekliyor olacak.

Temennimiz, zaten artık iyice azalan bu doğal-tarihsel mekanlarımızın düzensiz yapılaşmaya, moloz ve çöp dökülmesine kurban edilmemesi. Planlı ve olduğu gibi korumacı bir anlayışla doğrudan turizm potansiyelinin değerlendirilmesi. Bu konuda tüm duyarlı insanlarımıza büyük görev ve sorumluluk düşüyor. En başta biz Barbaroslulara...

Başköy yürüyüş parkuru uydu haritası (yüksek çözünürlüklü)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Başköy Gezi Parkuru Fotoğraf Albümü

Buradasınız: Anasayfa Dosya Ana Konular Doğa ve Gezi Başköy Yürüyüş Parkuru