Karan çiçeği reçeli

Karan (Karabaş Otu)

Nisan ayı ile birlikte karan (karabaş otu) çiçeği reçeli zamanı da geldi. Baharın gelmesiyle, mor rengi nedeniyle bulunduğu yeri tablo haline dönüştüren karan çiçeğiden, bölgemizin en özgün tadlarından biri olan karan çiçeği reçeli yapılıyor.

En kendine has aroması olan reçel çeşitlerinden karan çiçeği reçelinin sağlığa sayısız faydası saymakla bitmiyor. Karan çiçeği reçelinin yapımı hiç de zor değil. Bir hafta sonu Barbaros-Birgi-Kadıovacık-Uzunkuyu-Zeytinler köylerinin bulunduğu bölgeye yapacağınız ziyarette hem bahar aylarındaki doğal güzelliklerin tadını çıkarabilir hem de bolca karan çiçeği toplayabilirsiniz. Aşağıda, dünyanın en aromatik reçellerinden biri olan karan çiçeği reçelinin tarifini okuyabilirsiniz.

 

Karan (karabaş otu) çiçeği reçeli:

1. Karanın mor çiçekleri, alt kısmındaki kozanın üst kısmı ile birlikte toplanır. Sadece çiçekleri toplanırsa  hem aroması oluşmaz hem de reçel miktarı çok az olur. O nedenle, kozanın üst kısmı ile birlikte toplanmalıdır.

2. Çiçekler bol suda yıkanr.

3. Tencereye konan çiçeklerin bir parmak üzerinde olacak şekilde su konarak bir tencerede kaynatılır. Çiçekler pişinceye kadar kaynatmaya devam edilir. Çiçeklerin piştiğini, elle veya ağızda ezilmeye başlamasından anlayabilirsiniz. Bu süre yaklaşık 50 dk.'dır.

4. Çiçeklerin piştiğini anladıktan sonra, tencerede su fazla kaldıysa birazı süzülerek dökülür ve çiçeklerin miktarı kadar yani bire bir ölçüde şeker konularak, tencerede kalan su ile kaynatılır. Tekrar su eklenmez. Şekerle kaynama süresi 15-20 dk. kadardır.

5. Ocaktan alınmadan önce, yarım limonun suyu eklenir, bir iki dakika kaynatılıp ocaktan indirilir.

Afiyet olsun.

Karan Çiçeği Karan Çiçeği
Karan Çiçeği Karan Çiçeği