Karan çiçeği reçeli

Yayınlanma: 14 Nisan 2013
Gösterim: 7384

Karan (Karabaş Otu)

Nisan ayı ile birlikte karan (karabaş otu) çiçeği reçeli zamanı da geldi. Baharın gelmesiyle, mor rengi nedeniyle bulunduğu yeri tablo haline dönüştüren karan çiçeğiden, bölgemizin en özgün tadlarından biri olan karan çiçeği reçeli yapılıyor.

Yorum ekle

Devamını oku: Karan çiçeği reçeli

Dağ çileği

Yayınlanma: 13 Şubat 2012
Gösterim: 4128

Sample image

Dağlarımızın büyük bölümü makilik olarak adlandırılan odunsu çalılıklar ile kaplı. Bunların çoğu sıcak ve kurak yaz aylarının koşullarına uyum sağlamış, yaprağını dökmeyen bitkiler. Sandal çalısı, çilek çalısı, orman çalısı, vb. Bunların içinde sadece koca yemiş ve ağaç çileği olarak da bilinen çilek çalısı meyve vermekte. Aslında çilek çalısı dendiğinde pek çoğumuzun aklına meyvesi değil de kalabak mantarı gelir.

Yorum ekle

Devamını oku: Dağ çileği

Yerel üzüm türlerimiz

Yayınlanma: 13 Şubat 2012
Gösterim: 2112

Sample image

Bu başlık altında yerel üzüm çeşitlerimizin hangileri olduğunu birlikte öğrenmeye çalışacağız. Unutulup yok olmamaları için, artık ticari üretimi yapılmayan bu üzüm türlerimize ilişkin bilgiler geldikçe buraya eklemeye devam edeceğiz. Fotoğrafıyla birlikte yeni türlere ilişkin bilgiler göndermenizi bekliyoruz. Aşağıdaki türlere ilişkin eklemek istediğiniz bilgileri de gönderirseniz güncellemeye devam edeceğiz.

Yorum ekle

Devamını oku: Yerel üzüm türlerimiz

Yerel zeytin çeşitlerimiz

Yayınlanma: 13 Şubat 2012
Gösterim: 2535

Sample image

Bu dosyamızda zeytin çeşitlerimizin hangileri olduğunu birlikte öğrenmeye çalışacağız. İçlerinde yerel olanları hangileri, hangi çeşitin ne gibi özellikleri olduğu konusundaki bilgileri zaman zaman güncelleyerek bu başlık oltında toplamaya, fotoğrafı bulunmayanların fotoğraflarını tamamlamaya çalışacağız.

Yorum ekle

Devamını oku: Yerel zeytin çeşitlerimiz

 
 
Buradasınız: Anasayfa Dosya Ana Konular Bitki ve Ürünlerimiz