Başköy Yürüyüş Parkuru

Yayınlanma: 23 Kasım 2014
Gösterim: 4832

Katmer

En önemli değerlerin hemen yakınımızda olduğunun en güzel örneklerinden biri Başkoy... Kimimizin çocukluğundan beri bildiği, kimimizin ilk defa gördüğü bir mekan olsa da kesin olan buranın büyülü bir yer olduğu. Görmek için hafta sonu bir gününüzü ayırabileceğiniz, Barbaros'un gezilesi doğal mekanlarından sadece biri.

Yorum ekle

Devamını oku: Başköy Yürüyüş Parkuru

Katmer keyfi

Yayınlanma: 26 Nisan 2014
Gösterim: 3011

Katmer

Köy yaşamının vazgeçilmez lezzetlerinden katmer, hepimizin çocukluk anılarının en bilindik tatlarından olmalı. Köy lor peyniri, harımda yetişen maydanoz ve soğan ve de köy değirmeninde sıkılan zeytin yağında pişirilen katmerler...

Yorum ekle

Devamını oku: Katmer keyfi

Bir zamanlar Barbaros

Yayınlanma: 02 Aralık 2013
Gösterim: 6083

Donatan Harman Yeri

Köyümüze kütüphaneyi yaptıran Nejdet Bey'in kızı tarafından 1980'li yıllarda Barbaros'ta çekilen slayt (dia) fotoğraflar taranmış olarak epeyce bir süre önce site yönetimine ulaştırılmıştı. Bu slayt taramalarını şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Yorum ekle

Devamını oku: Bir zamanlar Barbaros

Karan çiçeği reçeli

Yayınlanma: 14 Nisan 2013
Gösterim: 7384

Karan (Karabaş Otu)

Nisan ayı ile birlikte karan (karabaş otu) çiçeği reçeli zamanı da geldi. Baharın gelmesiyle, mor rengi nedeniyle bulunduğu yeri tablo haline dönüştüren karan çiçeğiden, bölgemizin en özgün tadlarından biri olan karan çiçeği reçeli yapılıyor.

Yorum ekle

Devamını oku: Karan çiçeği reçeli

Dağ çileği

Yayınlanma: 13 Şubat 2012
Gösterim: 4128

Sample image

Dağlarımızın büyük bölümü makilik olarak adlandırılan odunsu çalılıklar ile kaplı. Bunların çoğu sıcak ve kurak yaz aylarının koşullarına uyum sağlamış, yaprağını dökmeyen bitkiler. Sandal çalısı, çilek çalısı, orman çalısı, vb. Bunların içinde sadece koca yemiş ve ağaç çileği olarak da bilinen çilek çalısı meyve vermekte. Aslında çilek çalısı dendiğinde pek çoğumuzun aklına meyvesi değil de kalabak mantarı gelir.

Yorum ekle

Devamını oku: Dağ çileği

Yerel lezzetimiz: Çalkama

Yayınlanma: 13 Şubat 2012
Gösterim: 4213

Sample image

Kış aylarının çeşitli yerel otlarından yapılan yöresel lezzetimiz çalkamaya kim hayır diyebilir ki. Hele ki odun ateşinde kuzineli sobada ya da köy fırınında pişmiş olursa... Soğuk kış günlerinde köy evlerinde odun yakılan sobalarda pişen çalkamanın kokusunu hatırladınız mı..?

Yorum ekle

Devamını oku: Yerel lezzetimiz: Çalkama

Alt Kategoriler

 
 
Buradasınız: Anasayfa Dosya