Özellikle son yıllarda çevre konusunda en önemli sorunlardan birisi de yol kenarlarına veya doğada yeşil dokunun içine bilinçsizce atılan moloz atık konusu. Doğanın içinde yürüyüş yaparken veya bir yere giderken yol kenarında karşılaştığımız bu tür atıklar insanın hem içini sızlatıyor hem de sinirlendiriyor. Ne yazık ki bu konuda yeteri kadar duyarlı değiliz.

Yol kenarlarındaki moloz ve çöp atıkları

Büyük Şehir Belediyesi’nin sağladığı moloz konteynerleri, sorunun çözümü için atılmış bir adım. Yeterli sayıda olmasa da yerel yönetimin çözüm için bu güne kadar olan taleplerimizi dikkate aldığının ve çaba sarfettiğinin bir göstergesi. Ancak, bu konteynerlerin kullanımı konusunda bilinçli davranmamız gerekiyor.

“ÇEVRE KONUSUNDA BİLİNÇLİ OLURSAK HEPİMİZ KAZANIRIZ “

Bölgemizde şu an belli noktalara yerleştirilmiş olan bu konteynerlere moloz yerine çöp atıldığı görülmekte. Konteynerler işlevine uygun kullanılmazsa bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca yerel yönetim tarafından sağlanan bu sınırlı çözüm çabasını sabote etmek anlamına da gelecek. Bu konuda hepimiz daha hassas olmalıyız.

Moloz konteyneri

Lütfen bu konuda çevremizdekileri uyaralı. Moloz konteynerlerini amaçları doğrultusunda sadece moloz atık için kullanalım, çöp dökmeyelim.

fgbnfgb

Çevremiz için tehlike oluşturan ve doğada kalıcı tahribat ve kirliliğe neden olan bir diğer konu da beton mikserlerinin acımasızda yol kenarlarına veya kırsala boşalttıkları artık beton harcı. Kaldırılması çoğu zaman mümkün olmayan bu betob artıklarını boşaltanları gördüğünüzde lütfen yetkililere bildiriniz.

Beton mikseri atığı